Runatolia 2016 Koşusu

Daha önce hiç ilgimi çekmeyen bir spor dalıydı koşu. Bu sene 11.si  düzenlenen Runatolia öncesi yarı maraton (21k ) koşacak arkadaşlarımdan dolayı benimde ilgimi çekti ve Runatolia 2016’da bende yarı maraton koşmaya karar verdim. Kayıt işlerini tamamladığımda yarışa aylar vardı ve bende nasıl olsa bir antrenman programı yapar kendime ve hazırlanırım diye düşünmüştüm. Ama maalesef öyle olmadı ve yarış haftası geldiğinde ben sadece iki antrenman yapabilmiştim. Bunların birinde 5k diğerinde ise 2k koşmuştum. Her ne kadar 21k koşamayacağımı düşünsemde sporun bana kattığı en önemli özelliklerden biri olan vazgeçmeme huyumdan dolayı yarış günü bir kararlılıkla koşmaya başladım.

Runatolia

Yarıştan bir gün önce İrfan ile buluştuk ve göğüs numaralarımızı ve çiplerimizi aldıktan sonra Caretta Sports Events’ın düzenlediği makarna partisine katılmak üzere Blue Garden otele gittik. Makarna partisi öncesi birde sunum olduğunu öğrendik. Koşu sporuyla fazla ilgilenmediğim için kendilerini çok fazla tanımadığım ama sonradan öğrendiğim çok değerli iki sporcumuzun sunumlarını dinledik. Ülkemizi bir çok yerde temsil etmiş ve bir çok başarıya imza atmış Ultramaraton atletlerimiz Bakiye Duran ve Mahmut Yavuz sunumlarından sonra koşu sporuyla ilgili bir çok güzel ve yeni şeyler öğrendim. Özellikle Bakiye ablanın tüm içtenliğiyle anlattığı anıları tüm salonu çok eğlendirdi. Yine bu etkinlik sayesinde öğrendiğim Adım Adım oluşumunun çok güzel işlere imza attıklarını gördüm.  Adım Adım oluşumu hakkında kısa bir bilgi :

“Adım Adım Oluşumu, başta koşu olmak üzere yüzme, bisiklet, dağcılık gibi dayanıklılık gerektiren sporlar aracılığıyla ülkemizin önemli sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak ve tanıtım desteği sağlamaktadır.2015 itibariyle 11 bin gönüllü koşucusu ve 90 bin bağışçı aracılığıyla bünyesinde yer alan STKLara aktarılan kaynak 11.7 milyon TL’ye ulaşmıştır.”

iyilik peşinde koşAynı zamanda “İyilik peşinde koş” gibi çok güzel bir sloganları var. Yarıştan sonraki gün bende Adım Adım gönüllü koşucusu oldum. Adım Adım gönüllü koşucusu olarak çeşitli dernek ve vakıflar adına bağış topyalabilir yada en azından farkındalık yaratabilirsiniz. Bu dernek veya vakıflar ise şu şekilde :

Tüm bunları öğrenmeden önce sadece kendim için bu koşuyu tamamlamak istiyordum. Hatta bana göre 21k çok uzun bir mesafe olduğu için koşuda yorulduğum yerde bırakıp yürümeyi planlamıştım. Ama yarış öncesi bu öğrendiklerim sonrası sonuna kadar koşmaya karar verdim.

Şimdiki çalıştığım iş yerinden önce çalıştığım firma olan Corendon, Runatolia ana sponsorlarından olmasından dolayı yarış önce bir çok eski iş arkadaşım ve dostumla görüşme fırsatı buldum. Koşu öncesi kısa muhabbetlerin ardından hatıra fotoğrafı çektirmeyide ihmal etmedik tabi 🙂

IMG-20160306-WA0004

Yarı maraton ve maraton koşucularının yerlerini alması ile ilgili anonsun ardından İrfan ile start noktasının arkasında yerlerimiz aldık ve çoşkulu bir start ile koşmaya başladık. Koşuya katılan toplam sporcu sayısı 8000 civarında olduğu için start tam bir ana baba günüydü.

Runatolia

Koşuya başladığım tempuyu hiç bozmadan 21k dönüş noktasına kadar koştum. Sanırım 10. kilometreye denk geliyordu bu nokta. Burayı geçtikten sonra 13. km’yi koşarken sağ ayak bileğimde ve sağ kasığımda ağrılar hissetmeye başladım. Bundan sonra finişe kadar oldukça sıkıntılı bir 8k koştum 🙂 Koşuyu herhangi bir sakatlık geçirmeden bitirdiğim için sanşlıydım. Bundan sonraki koşulara daha iyi hazırlanıp hem Adım Adım oluşumu için bir katkıda bulunmak hemde iyilik peşinde koşmak istiyorum.

Yarış Haritası ve İstatistiklerim:

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yazar
Cevat YIGIT
Join to Instagram